Историја Основне школе Браћа Недић

mart 14, 2014 u rubrici школа autor skola

Основна школа “Браћа Недић“ у Осечини je васпитно – образовна установа за основно образовање и васпитање деце, омладине и одраслих. Добила је име по славним подгорским јунацима из Првог српског устанка, браћи Глигорију и Димитрију Недић, који су борећи се у боју на Чокешини 16.04.1804. године изгубили животе.Нема тачних података када је основана прва школа у овом крају, али се претпоставља да је то било почетком 20-их година 19. века на основу писаних докумената који датирају из тог времена.

osnovna-skola-braca-nedic

Школа је деловала пре и за време Првог светског рата, а између два светска рата ради као четвороразредна, а у току Другог светског рата је и паљена. 29.новембра 1946. године прераста из четвороразредне у прогимназију (седам разреда), а од 1951 ради као потпуна осмороразредна школа. Поред обновљене старе школске зграде 1948. године изграђена је нова школска зграда са шест учионица и осталим пратећим просторијама, да би 1981. године била изграђена прва фаза садашње школе, а нешто касније и остале две фазе, спортска хала и реконструисана првоизграђена школска зграда.