Istorija Osnovne škole Braća Nedić

mart 14, 2014 u rubrici škola autor skola

Osnovna škola “Braća Nedić“ u Osečini je vaspitno – obrazovna ustanova za osnovno obrazovanje i vaspitanje dece, omladine i odraslih. Dobila je ime po slavnim podgorskim junacima iz Prvog srpskog ustanka, braći Gligoriju i Dimitriju Nedić, koji su boreći se u boju na Čokešini 16.04.1804. godine izgubili živote.Nema tačnih podataka kada je osnovana prva škola u ovom kraju, ali se pretpostavlja da je to bilo početkom 20-ih godina 19. veka na osnovu pisanih dokumenata koji datiraju iz tog vremena.

osnovna-skola-braca-nedic

Škola je delovala pre i za vreme Prvog svetskog rata, a između dva svetska rata radi kao četvororazredna, a u toku Drugog svetskog rata je i paljena. 29.novembra 1946. godine prerasta iz četvororazredne u progimnaziju (sedam razreda), a od 1951 radi kao potpuna osmororazredna škola. Pored obnovljene stare školske zgrade 1948. godine izgrađena je nova školska zgrada sa šest učionica i ostalim pratećim prostorijama, da bi 1981. godine bila izgrađena prva faza sadašnje škole, a nešto kasnije i ostale dve faze, sportska hala i rekonstruisana prvoizgrađena školska zgrada.