ИЗЛОЖБА У МУЗЕЈУ Сведочанства из праисторије

februar 10, 2015 u rubrici вести autor Дејан Алексић

У Музејском одељењу у Осечини постављена је нова изложба, која се састоји од преко 100 експоната пронађених у некрополи Пауље у Брезјаку код Лознице. Она је значајна јер се изложеним ископинама  показује континуитет живота на простору Западне Србија, као што је то случај и са археолошким локалитетима  на простору општине Осечина (Панђуриште у Комирићу, Шумар и Круглић у Белотићу и Поповићи у Плужцу), који припадају сличном периоду из кога је и некропола Пауље.

Поставка изложених  ископина из гробова, који су по резултатима досадашњих истраживања настали између 1.500. и 1.200 године пре наше ере, састоји од грнчарије, затим личног накита покојника начињеног од бронзе, ћилибара и стакласте пасте, као и оружја из тог времена. Керамички материјал је најбројнији, а најчешће су заступљени трбушасти пехари са брадавичастим налепницама и коленастим дршкама. Бронзани накит је разноврстан и бројан. Сваки примерак указује на високе технолошке и уметничке домете у поступку њихове израде и на свој начин приближава нам један период из праисторије – додала је она.

Драган САВИЋ

Фотографија: Ученици Основне школе „Браћа Недић” на отварању изложбеOtvaranje izložbe Praistorijska nekropola Paulje