IZLOŽBA U MUZEJU Svedočanstva iz praistorije

februar 10, 2015 u rubrici vesti autor Dejan Aleksić

U Muzejskom odeljenju u Osečini postavljena je nova izložba, koja se sastoji od preko 100 eksponata pronađenih u nekropoli Paulje u Brezjaku kod Loznice. Ona je značajna jer se izloženim iskopinama  pokazuje kontinuitet života na prostoru Zapadne Srbija, kao što je to slučaj i sa arheološkim lokalitetima  na prostoru opštine Osečina (Panđurište u Komiriću, Šumar i Kruglić u Belotiću i Popovići u Plužcu), koji pripadaju sličnom periodu iz koga je i nekropola Paulje.

Postavka izloženih  iskopina iz grobova, koji su po rezultatima dosadašnjih istraživanja nastali između 1.500. i 1.200 godine pre naše ere, sastoji od grnčarije, zatim ličnog nakita pokojnika načinjenog od bronze, ćilibara i staklaste paste, kao i oružja iz tog vremena. Keramički materijal je najbrojniji, a najčešće su zastupljeni trbušasti pehari sa bradavičastim nalepnicama i kolenastim drškama. Bronzani nakit je raznovrstan i brojan. Svaki primerak ukazuje na visoke tehnološke i umetničke domete u postupku njihove izrade i na svoj način približava nam jedan period iz praistorije – dodala je ona.

Dragan SAVIĆ

Fotografija: Učenici Osnovne škole „Braća Nedić” na otvaranju izložbeOtvaranje izložbe Praistorijska nekropola Paulje