ПРОСЛАВЉЕН ДАН ШКОЛЕ У знаку општинске награде и ђачких успеха

april 17, 2015 u rubrici вести autor Дејан Алексић

Основна школа „Браћа Недић” из Осечине свечано је прославила Дан школе – 16. април. Тог датума 1804. године у боју код манастира у поцерском селу Чокешини против бројчано далеко јаче освајачке турске војске славно су са својом дружином животе положили браћа Недићи, Глигорије и Димитрије, по којима школа носи име.

Овогодишња школска прослава протекла је у знаку највећег општинског признања – Награде општине Осечина у области васпитно образовног рада и за допринос у развоју и афирмацији ове заједнице, која је тог дана примљена на општинској свечаности, као и вредних успеха ученика, како у савладавању школског градива, тако и у ваннаставним активностима и такмичењима од општинског до републичког нивоа.

Дан школе био је и добра прилика за подсећање на њене почетке рада, који по писаним документима датирају још од давне 1850. године, када се школа у Осечини први пут помиње у делу

Јоакима Вујића „Путешествије по Србији”. Истина, има неких назнака да је на територији Осечине школа постојала још у периоду од 1808. до 1813. године и да се први учитељ звао Алекса А. Стојшић…

На Свечаној академији коју су ученици и наставници поводом Дана школе и њеног 165. рођендана приредили у биоскопској сали Народне библиотеке за своје и госте Општине, односно грађанство, присутне је поздравио директор Зоран Петровић:

-У овој слављеничкој атмосфери с правом можемо да се похвалимо бројним генерацијама ђака које је школа за све ове године изнедрила, затим, такође, бројним угледним просветним радницима, који су били или су сада члановима овог колектива, онда солидном оценом коју смо јесенас  добили од екстерне републичке контроле, па данашњом Наградом општине, као и новим одличним резултатима наших ученика– рекао је Петровић.

Он је том приликом посебно похвалио најновији ђачки успех, односно подвиг „малог матуранта”  Душана Тешан

овића, који је  изборио, за сада, пласман на републичка такмичења из три предмета.

После тога, бурно поздрављени од публике, у величанственом програму, на бини су се смењивали изванредни певачи и врсни музичари, талентовани рецитатори и песници, марљиви лингвисти и несвакидашње надарени глумци…чланови разних школских секција.

Драган САВИЋLaureati (Foto B. Jančić)Školski venacIMG_0907 IMG_0902 IMG_0904 IMG_0905 IMG_0906 IMG_0907 IMG_0908 IMG_0909 IMG_0910 IMG_0911 IMG_0912 IMG_0913 IMG_0914 IMG_0915 IMG_0916 IMG_0917 IMG_0919 IMG_0920 IMG_0921 IMG_0922 IMG_0923 IMG_0924